کد خبر : 4498
تاریخ انتشار : شنبه 2 اسفند 1399 - 12:24

پیام افزایش دلارهای برگشتی صادر کنندگان در دی ماه چیست؟

پیام افزایش دلارهای برگشتی صادر کنندگان در دی ماه چیست؟

بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور در دی نسبت به آذر ۳ درصد بیشتر شده است. برخی علت را به دلیل مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در خصوص تهاتر ارزی می‌دانند. از آبان ماه تهاتر ارزی صادرکنندگان با واردکنندگان مجاز شده بود یه این معنا که صادرکنندگان می‌توانند ارز خود را به واردکننده واگذار ‌کنند و اما گروهی دیگر نظر متفاوتی دارند و افزایش ایفای تعهدات ارزی را مرتبط با کاهش نرخ ارز می‌دانند

به گزارش بازتاب خبر , ممکن است انتظارات فعالان بازار ارز نزولی شده باشد و به همین خاطر صادرکنندگان برای بازگرداندن ارز به کشور و کسب درآمد ریالی خود عجله کنند. نرخ ارز در دی نسبت به آذر ۱۳.۵ درصد کاهش داشت.

 

 

چقدر ارز به کشور بازگشت؟

از ۲۱ فروردین ۹۷ تا ۳۰ دی ۹۹ معادل ۴۱.۳ میلیارد یورو ارز صادراتی به کشور برگشته است. اما نکته جالب توجه آنکه در دی‌ماه‌ بازگشت ارز نسبت به آذرماه با رشد بیش از ۳ درصدی روبه‌رو بوده است.

 

چقدر از تعهدات ارزی باقی مانده است؟

طبق گفته معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، میزان صادرات غیرنفتی مشمول رفع تعهد ارزی تا پایان شهریور سال جاری ۶۵.۷ میلیارد یورو برآورد شده که با احتساب حداکثر زمان ایفای تعهدات ارزی، میزان تعهدات ارزی صادرکنندگان تا پایان دی ‎۵۹.۹ میلیارد یورو است.

 

چرا تعداد صادرکنندگان افزایش یافته است؟

بر اساس آنچه از سوی معاون وزیر صمت اعلام شده ۲۳ هزار و ۱۱۸ صادرکننده مشمول رفع تعهد ارزی هستند که نسبت به مرداد امسال، ۵۰۴ صادرکننده به تازگی وارد میدان شده‌اند. به عبارتی در مدت حدود ۵‌ ماه‌، ۵۰۴ بازیگر جدید به عرصه تجارت خارجی در بعد صادرات وارد شده‌اند.

اما باید دید این افزایش تعداد، نتیجه اصلاح سیاست‌های اتخاذ شده در جهت تسهیل تجارت است یا نتیجه سیاست‌های نادرستی که زمینه سوء‌استفاده را در بخش صادرات به‌واسطه کارت‌های یکبار مصرف فراهم آورده است.

به گفته صادرکنندگان، در طول سه سال گذشته تعداد صادر‌کنندگان تقلبی به‌اندازه همه صادرکنندگان در طول دهه‌های گذشته بوده است که علت هم به مقررات و قوانین نادرستی برمی‌گردد که از سال ۹۷ به‌وجود آمده‌اند.

اما از بعد دیگر، برخی دیگر از کارشناسان بر این باورند که کاهش ریسک‌های غیراقتصادی از یک سو و تصمیماتی که در جهت تسهیل تجارت در چند‌ماه‌ اخیر اتخاذ شده از سوی دیگر، موجب شده است که تجار بیشتری پا به عرصه تجارت خارجی بگذارند چراکه نسبت به آینده خوش‌بین هستند.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار