کد خبر : 4470
تاریخ انتشار : سه شنبه 28 بهمن 1399 - 11:25

کلیات بودجه با رای بالای نمایندگان تصویب شد

کلیات بودجه با رای بالای نمایندگان تصویب شد

کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ اواسط آذرماه از سوی دولت به مجلس تقدیم شد. با وجود اینکه کمیسیون تلفیق به کلیات رای مثبت داد و بیش از یک ماه برای تغییر و اصلاح آن زمان صرف کرد، اما نمایندگان مجلس یازدهم در جلسه علنی مورخ ۱۴ بهمن ماه به رد آن رای دادند.

کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ اواسط آذرماه از سوی دولت به مجلس تقدیم شد. با وجود اینکه کمیسیون تلفیق به کلیات رای مثبت داد و بیش از یک ماه برای تغییر و اصلاح آن زمان صرف کرد، اما نمایندگان مجلس یازدهم در جلسه علنی مورخ ۱۴ بهمن ماه به رد آن رای دادند.

طبق قانون آیین نامه داخلی مجلس، دولت دو هفته فرصت داشت تا اصلاحیه لایحه را به مجلس ارائه کند. یکشنبه شب، اصلاحیه آخرین لایحه بودجه دولت به مجلس ارسال شد و امروز در مجلس کلیات لایحه بودجه 1400 باردیگر به رای گذاشته می‌شود.

252 نماینده امروز در صحن حاضر بودند و به کلیات بودجه رای دادند. 211 رأی موافق، 28 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع به کلیات بودجه داده شد.

 

امروز ساعت 8 تا 9 صبح جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی کلیات بودجه برگزار شد.

از حدود ساعت 9 صبح نیز جلسه علنی مجلس با حضور 250 نماینده شروع شده و بررسی کلیات در صحن در جریان است.

بررسی بودجه در جلسه علنی مجلس با حضور نوبخت و قرائت نامه رئیس جمهوری به قالیباف در خصوص ارائه اصلاحیه بودجه به مجلس شروع شد.

5 نماینده در موافقت و 5 نماینده در مخالفت بودجه صحبت می‌کنند. در انتها به نوبخت 20 دقیقه به عنوان نماینده دولت اجازه داده می‌شود تا از بودجه دفاع کند.

وحیدی، سلیمی، میرسلیم و ایزدخواه نمایندگانی هستند تا این ساعت در مخالفات بودجه صحبت کردند و دلخوش و صفری نمایندگانی هستند که در موافقت با آن صحبت کردند.

نمایندگان موافق بر این باورند که از آنجایی که دولت اصلاحیه بودجه را تهیه کرده و در این مسیر با مجلس همراهی کرده است، پس بهتر است که مجلس نیز کلیات بودجه را تصویب کند و تغییر در جزئیات را نیز به کمیسیون تلفیق واگذار کند. به گفته برخی از موافقان که غالبا از اعضای کمیسیون تلفیق هستند، از 7 بند و تغییر مورد نظر مجلس و کمیسیون تلفیق دولت به 6 مورد آن توجه کرده است و تنها درآمدهای نفتی را تغییر نداده است. البته به گفته یکی از نمایندگان موافق افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی و عدم تغییر آن در اصلاحیه بودجه خود می‌تواند به معنای کاهش میزان صادرات نفت باشد.

نمایندگان مخالف اما همچنان موضوعاتی مثل باقی ماندن وابستگی بودجه به نفت، ابهام در خصوص ارز 4200 تومانی، بالا بودن بودجه عمومی و کم بودن بودجه عمرانی و … را به عنوان دلایل مخالفت با بودجه مطرح می‌کنند.

درصورتی که بودجه این بار نیز در مجلس رد شود، دولت مجبور است که بودجه سه دوازدهم را تنظیم کند. به این معنا که برای فصل اول سال 1400 بودجه سال جاری (1399) با درصدی در تغییرات در مصارف و منابع اعمال خواهد شد.

در این ساعت(11 صبح 28 بهمن ماه) قرائت نمایندگان در مخالفت و موافقت با بودجه 1400 پایان یافت و در این ساعت اظهارات نوبخت در دفاع از بودجه آغاز شده است.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار