کد خبر : 5555
تاریخ انتشار : سه شنبه 4 خرداد 1400 - 10:15

تامین بازار داخلی و برنامه‌ریزی برای صادرات

تامین بازار داخلی و برنامه‌ریزی برای صادرات

مهمترین دستاورد یکساله اخیر در شرکت دخانیات ایران تغییر جهت شاخصهای تولید، فروش و سهم بازار بوده است که از سال 96 شیب منفی به خود گرفته بود .

به گزارش بازتاب خبر،‌انبارهای نازی آباد، هشتگرد و ناصریه درسال 99 ساماندهی و تجهیز شدند تا بتوان 11 هزار تن توتون را از انبارهای استیجاری غله و دانه های روغنی استان مازندران تخلیه کرد و حدود 38 هزار و 269 کارتن توتون معادل 11 هزار تن در انبارهای گیلان، تهران، هشتگرد و نازی آباد انبار شدند.

شرکت دخانیات ایران حدود 6 هزار تن توتون در شهرهای استان‌های گلستان، مازندران، گیلان، کردستان و آذربایجان غربی تولید می‌کند که شامل توتون‌های شرقی و غربی است. توتون تولیدی در ایران از انواع توتون‌های هوا خشک(بارلی)، گرمخانه‌ ای(ویرجینیا) و آفتاب خشک(باسما) است که از انواع مرغوب است.

این شرکت در سال ۱۳۹۸ حدود 4 هزار و 688 تن توتون از زارعین خریداری کرده است که این میزان در سال ۹۹ به 3 هزار و 281 تن کاهش یافته است.
میزان تنباکوی خریداری شده نیز در سال ۱۳۹۸ حدود هزار و 235 تن بوده است که این میزان در سال ۹۹ با 33 درصد کاهش به ۸۲۲ تن رسیده است.
خرید توتون و تنباکو به طور معمول از شهریور هر سال آغاز و تا پایان بهمن ادامه پیدا می‌کند میزان پیمان کشت توتون و تنباکو با کشاورزان در سال 99 حدود 6 هزار و 600 تن بوده است که تا پایان سال 4 هزار و 102 تن آن محقق شده است.

کاهش میزان خرید توتون و تنباکو در سال 99 به صورت برنامه‌ریزی شده بوده است که یکی از دلایل آن واقعی سازی و هماهنگی در برنامه کشت توتون و تنباکو و استفاده از مازاد موجودی انواع توتون های خریداری شده از سالهای گذشته بوده است

ایران قطب اصلی کشت و تولید تنباکو زرد طلایی جهان است و هر ساله علاوه بر تامین مصارف داخلی صادرات نیز به کشورهای دیگر انجام می‌شود گفته می‌شود تنباکوی ایران از انواع مرغوب تنباکو است که در کارخانجات تولیدی مجتمع دخانیات اصفهان عمل آوری و بسته بندی می شود.

در پایان سال 1399، سهم فروش سیگارت شرکت از کل بازار مصرف سیگارت در کشور به 13.4 درصد رسید که نشان از رشد 67 درصدی سهم فروش سیگارت شرکت دخانیات نسبت به سهم خود در 18 ماه گذشته دارد.
در طی سال 1399، علاوه بر خرید و شارژ مستمر 23 گروه مواد اولیه غیر توتونی به شرح فوق، به میزان 2362 تن مواد اولیه توتونی، 5075 میلیارد ریال به اضافه 18 میلیون یورو بابت خرید خارجی، 1893 میلیارد ریال بابت خرید داخلی و 380 میلیارد ریال بابت ترخیص کالا از گمرک در مدت مذکور از سوی شرکت دخانیات به شرح ذیل پرداخت گردیده است.

موانع پیش روی تولید در سال شیوع کرونا
موانع بسیاری پیش روی بازرگانی بین الملل در سال 1399 مشکلاتی را در تامین مواد اولیه برای شرکت دخانیات ایجاد کرده است از جمله این موانع توقف کلیه حمل های دریایی از کشور چین به واسطه شیوع ویروس کرونا، سیاست های انقباضی بانک مرکزی در خصوص تخصیص ارز و اولویت تخصیص ارز به کالاهای اساسی، نداشتن کانال پرداخت به فروشندگان خارجی به مدت یک ماه وهک شدن سایت سازمان بنادر و کشتیرانی به مدت 3 هفته و عدم امکان صدور قبض انبار جهت فرآیند ترخیص کالاها بوده است.

مدیریت سرمایه گذاری و صادرات هرچند حوزه نوپا در شرکت دخانیات بوده، اما در همین مدت کوتاه اقدامات قابل توجهی را انجام داده است.
سیاست گذاری جدید و تغییر روش فروش توتون های صادراتی و آغاز فرآیند اجرایی برای فروش 11000 تن توتون صادراتی، قیمت گذاری برای توتون ها بعنوان محصول صادراتی شرکت و اعلام فراخوان عمومی فروش توتون های صادراتی اخذ درخواست‌های خرید از مشتریان صادراتی در انتهای سال 99 از جمله اقدامات انجام شده برای برنامه ریزی فروش توتون های صادراتی و استحصالات توتونی بوده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار